FAQ

Czego potrzebuję, żeby wynająć samochód, i ile muszę mieć lat, żeby wypożyczyć auto?

Przede wszystkim musisz mieć co najmniej 21 lat i minimum od roku posiadać aktualne prawo jazdy. Po okazaniu prawa jazdy, dowodu osobistego lub paszportu wynajem samochodu jest finalizowany. To tyle, jeśli chodzi o prywatne zapotrzebowanie, natomiast w przypadku firmy dodatkowo musisz przedstawić zaświadczenie z UM lub odpis z KRS, NIP i REGON. Nasza auto wypożyczalnia również podstawia zamówiony pojazd pod wskazany adres i w tej sytuacji należy przygotować podane wyżej dokumenty (ksero).

Czy samochodem może kierować inna osoba niż wynajmująca samochód?

W przypadku prowadzenia wynajmowanego auta przez innych kierowców w ramach jednej usługi ten fakt musi być zgłoszony wraz z przedstawieniem dokumentów tożsamości i ważnego prawa jazdy. Wypożyczalnia samochodów AKM nie pobiera za to dodatkowych opłat.

Czy wszystkie opłaty są wliczone w cenę wynajmu?

Zgodnie z regulaminem i cennikiem dostępnym na stronie wypożyczalni samochodów, z którym możesz się zapoznać, wynajem samochodu w AKM Warszawa nie posiada żadnych ukrytych opłat. O wszystkich kosztach zostaniesz poinformowany w trakcie rezerwacji. Należy wziąć pod uwagę, że dostępne w auto wypożyczalni akcesoria, takie jak fotelik dla dziecka, nawigacja GPS Polska lub Europa, bagażnik dachowy, łańcuchy śnieżne, pakiet bezpieczeństwo czy pakiet zagranica i pakiet zagranica MAX to dodatkowe elementy wynajmu samochodu, za które pobierana jest opłata zgodna z naszym aktualnym cennikiem.

Co należy zrobić w przypadku awarii samochodu lub wypadku?

Jako najemca samochodu w przypadku zaistnienia nieprawidłowości w jego działaniu, braku płynu eksploatacyjnego, usterki czy dowolnego uszkodzenia oraz kradzieży auta lub jego wyposażenia powinieneś niezwłocznie poinformować telefonicznie wypożyczalnię samochodów AKM Warszawa i postępować według udzielonych wskazówek.

Ile kosztuje wynajem samochodu w AKM?

W przypadku krótkich, średnich i długich terminów wynajmu samochodu z naszej wypożyczalni najszybszym sposobem uzyskania informacji dotyczących kosztów jest skorzystanie z formularza dostępnego na stronie internetowej. System automatycznie wyliczy cenę wynajmu określonego auta z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących zniżek i promocji. Przy czym dopuszczamy również możliwość negocjacji stawek i warunków przy wynajmie długoterminowym.

Czym jest kaucja?

Kaucja pieniężna, która jest obowiązkowo uiszczana przez każdego najemcę, stanowi zabezpieczenie na ewentualny poczet należności wynikających z przedłużenia lub skrócenia wynajmu samochodu, przekroczenia limitu kilometrów, braku paliwa, sprzątania auta oraz z tytułu ewentualnych uszkodzeń lub utraty pojazdu.

Jaki jest najkrótszy okres wynajmu samochodu?

Najkrótszy możliwy wynajem w warszawskiej wypożyczalni samochodów AKM to jedna doba, za którą naliczamy nawet wtedy, gdy wypożyczysz auto na kilka godzin.

Czy dopuszczalny jest zwrot samochodu w innym mieście, niż był on wynajęty?

Tak, ewentualny zwrot lub wydanie wynajętego samochodu może być dokonane w innych niż Warszawa przedstawicielstwach firmy: między innymi w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi i Szczecinie. Dokładny wykaz miast uzyskasz, kontaktując się z Działem Obsługi Klienta. Dopuszczamy możliwość zwrotu wypożyczonego samochodu w innych lokalizacjach na terenie kraju, wiąże to się jednak z dodatkowymi opłatami, o których zostaniesz poinformowany w Dziale Obsługi Klienta.

Czy podstawiacie samochody na lotniska?

Tak, podstawiamy samochody na wszystkie lotniska i w każde inne dowolne miejsce w Polsce. W przypadku miejsc nieuwzględnionych w naszym wykazie pobieramy dodatkowe opłaty, których wysokość ustalana jest indywidualnie, ale nie jest ona większa niż kwota uwzględniona w cenniku.

Jak wygląda sprawa paliwa i tankowania?

Firma AKM jako wypożyczalnia samochodów o ugruntowanej renomie zawsze zapewnia zatankowane do pełna wynajmowane auta. Przy zwrocie należy zatankować samochód do takiego samego poziomu. Możesz oczywiście zwrócić go z mniejszym poziomem paliwa, ale musisz się liczyć z zapłatą dwukrotnej wartości wyliczonej przez nas ilości zgodnie z obowiązującą w miejscu i czasie zwrotu średnią ceną paliwa.

Czy samochody firmy AKM są ubezpieczone i jaka jest odpowiedzialność za uszkodzenia?

Każdy samochód z naszej wypożyczalni posiada wykupione ubezpieczenie OC (Odpowiedzialność Cywilna) i AC (Autocasco) w podstawowym zakresie. Wynajmując auto, bezwzględnie podlegasz warunkom ubezpieczenia pojazdu, co oznacza nabycie zarówno praw, jak i obowiązków z niego wynikających, wyszczególnionych w regulaminie. Warszawska wypożyczalnia samochodów AKM dla Twojej wygody i komfortu może odpłatnie i według własnego uznania zaproponować całkowite zniesienie lub obniżenie udziału własnego w szkodzie przy zawieraniu umowy. Wówczas nie odpowiadasz za szkody powstałe w samochodzie, z wyłączeniem szkody całkowitej w sytuacjach opisanych w regulaminie (np. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków, używek lub medykamentów, których stosowanie jest zabronione lub niewskazane przed lub w trakcie jazdy).

W jakich godzinach pracuje wypożyczalnia samochodów AKM, czy można oddać samochód w niedzielę / święta?

Z uwagi na to, że placówki wypożyczalni samochodów AKM nie pracują w typowych godzinach, zapraszamy dopiero po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty. Oczywiście można oddać wynajmowany samochód w niedzielę i święta w przypadku, gdy tak stanowi umowa – dokładnie o wyznaczonej godzinie. W sytuacjach awaryjnych, gdy jest potrzeba wcześniejszego zdania auta w niedzielę i dni świąteczne, niezbędny jest telefoniczny kontakt z Działem Obsługi Klienta w godzinach 8.00 – 23.00. Za obsługę pobierana jest dodatkowa opłata.

Co w przypadku, gdy z powodu korków bądź innych utrudnień lub przypadków losowych spóźnię się i oddam samochód po ustalonym w umowie terminie zwrotu?

Nieuzasadnione przedłużenie wynajmu auta o więcej niż godzinę powoduje naliczenie kolejnej doby. Jednak w sytuacji zaistnienia korków bądź innych utrudnień lub przypadków losowych naliczenie kolejnej doby następuje po upływie dwóch godzin.

Czy samochodami firmy AKM można wyjechać za granicę RP?

Jeżeli potrzebujesz wyjechać za granicę, zgłoś ten fakt już na etapie rezerwacji, ponieważ wymaga to od nas przygotowania dla Ciebie odpowiedniego zezwolenia oraz dodatkowego wyposażenia wynajmowanego samochodu, za które pobieramy opłaty określone w cenniku. Po uzyskaniu upoważnienia możliwe jest poruszanie się po terenie całej Europy, z wyjątkiem Rosji, Białorusi, Ukrainy, Albanii, Mołdawii (w tych krajach funkcjonują specjalne zezwolenia).

Czy można wynająć samochód, posiadając prawo jazdy innego kraju niż Polska?

Tak, z tym że od między innymi obywateli USA, Kanady, Australii, Japonii i Turcji wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. W większości krajów Unii Europejskiej wystarcza prawo jazdy danego kraju.

Czy można przedłużyć wynajem w trakcie jego trwania?

Tak, należy jednak o tym fakcie powiadomić Dział Obsługi Klienta wypożyczalni samochodów AKM. Jeżeli przedłużasz wynajem auta o 24 godziny, wystarczy kontakt telefoniczny. Natomiast w przypadku, gdy chcesz wypożyczenie przedłużyć o więcej niż 24 godziny, konieczna będzie zapłata z góry za czas dodatkowego wynajmu samochodu. Wszelkich informacji z tym związanych udzieli pracownik Działu Obsługi Klienta.

Czy mogę znieść opłatę administracyjną za szkodę, wykupując dodatkowy pakiet?

Wypożyczalnia samochodów AKM dla Twojej wygody i komfortu może odpłatnie oraz według własnego uznania zaproponować całkowite zniesienie lub obniżenie udziału własnego w szkodzie przy zawieraniu umowy. W takiej sytuacji nie odpowiadasz za szkody powstałe w wynajętym samochodzie, z wyłączeniem szkody całkowitej w sytuacjach opisanych w regulaminie.

Czy można odebrać / zwrócić samochód w punktach innych niż wymienione w formularzu rezerwacji?

Tak, jednak podlega to stosownej opłacie. Kontaktując się z Działem Obsługi Klienta, uzyskasz dokładne informacje co do jej wysokości i formie uiszczenia.

Czy osoba nieposiadająca firmy może wynająć samochód?

Jeśli masz ukończone 21 lat i od co najmniej roku ważne prawo jazdy, to nie ma przeszkód, byś jako osoba indywidualna, nieposiadająca firmy, dokonała w wypożyczalni aut AKM wynajmu nawet długoterminowego zgodnie z przyjętymi w naszej firmie zasadami.

Czy trzeba mieć kartę kredytową, żeby wynająć samochód?

Z uwagi na to, że płatności należy dokonać za wynajem auta z góry (za cały okres najmu krótkoterminowego) lub w ratach co miesiąc, również z góry (najem średnio i długoterminowy) najszybszym sposobem jest dokonywanie płatności kartami płatniczymi MasterCard, Visa, American Express, JCB lub Diners, Maestro, MasterCard Electronic i Visa Electron. Oczywiście dla wygody klientów dopuszczamy również możliwość płatności przelewem lub gotówką w PLN, EUR, USD, GBP i CAD, przy czym uruchomienie usługi następuje po wpłynięciu kwoty na nasze konto. W przypadku wynajmu samochodu średnio- i długoterminowego mają nierzadko zastosowanie odrębnie ustalone i wspólnie zaakceptowane zasady zawarte w aneksach i protokołach.